Wiatrówki mogą być zasilane sprężyną, powietrzem, dwutlenkiem węgla

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje w naszym kraju prawo pozwalające używać wiatrówki o mocy mniejszej niż 17 dżuli bez konieczności posiadania zezwoleń i rejestrowania takich urządzeń pneumatycznych (może być ona gwintowana i gładkolufowa). Jedynym warunkiem legalnego korzystania z wiatrówki jest pełnoletność.

Urządzenia ekp przewyższającym 17 dżuli (zwane

Wiatrówki wystrzeliwujące śrut z mocą (energią kinetyczną pocisku) nie większą niż 17 dżuli zwane są w slangu "dmuchawkami". Urządzenia o EKP przewyższającym 17 dżuli (zwane FAC) trzeba zarejestrować, a korzystanie z nich wiążą się z uzyskaniem uprawnień i odbywa się tylko w wybranych miejscach.

Następnie wystarczy rozpakować sprzęt

Wygodniej jest więc postawić na zwykłe wiatrówki, które można kupić w sklepie. Na stronie wybieramy model, dokonujemy przelewu i czekamy na przesyłkę. Następnie wystarczy rozpakować sprzęt i można używać wiatrówki (wcześniej zadbajmy o śrut, który możemy nabyć wraz z bronią).

Strzelania rangi leżącej

W doskonaleniu celności przyda się też opaska na oko, kulochwyt i cel, którym może być tarcza, puszka, plastikowa butelka, blaszane kubki. W przypadku strzelania w pozycji leżącej poleca się podłożenie pod ciało poduszki albo koca.

Szczegółem dostarczającym (wytwarzającym)

Wiatrówki strzelają nabojami śrutowymi, które są wyrzucane z lufy przy pomocy sprężonego gazu: powietrza albo dwutlenku węgla. Elementem dostarczającym (wytwarzającym) gaz jest sprężyna działająca na takiej samej zasadzie jak strzykawka albo zasobnik CO2 (np. mieszczący 12 gram dwutlenku węgla).